miercuri, 27 mai 2009

Steaua batuta acasa la Timisoara

Steaua a pierdut a doua partida consecutiva, in deplasarea de la Timisoara, scor 0-1, prin golul inscris de Winston Parks. Desi cele trei puncte au ajuns in curtea gazdelor de vineri seara, scorul nu a fost deloc unul echitabil, ros-albastrii meritand cel putin un egal, date fiind ocaziile de a inscrie si dominarea totala din cea de-a doua repriza, cand timisorenii au ajuns doar sporadic in preajma careului portarului Robinson Zapata. Practic, in afara fazei golului, cand Parks a profitat de un moment de neatentie al defensivei ros-albastre, FC Timisoara nu a reusit sa puna presiune pe echipa noastra, preferand sa se apere si sa mizeze pe cartea contraatacului. In dreptul stelistilor merita remarcate ocaziile lui Plesan si Rusu, din prima repriza, precum si numeroasele faze fixe din cea de-a doua repriza, rezolvate in extremis de apararea banatenilor.